אודותנו

היסטוריה של משפחת חנה ומוטי סנדר:

מוטי (1951 ) וחנה ( 1954 )סנדר, בעלי כרטיסי "אזרח וותיק"  ילידי הארץ, מוטי בן להורים ילידי הארץ דורות רבים מירושלים ומחברון. חנה בת לאבא שעלה מפולין לפני מלחמת העולם השניה מחלוצי ובוני העיר בני ברק, ואמא ילידת צ'כיה ניצולת שואה שגאוותה היתה לראות את בניה ונכדיה המתגייסים לצבא.

מוטי וחנה, חקלאים מזה  40 שנה, החל מקיץ 1978 ועד עצם היום הזה ובע"ה עוד שנים רבות. גידלנו, פרחים, ירקות, גידולי עלים ירוקים ועוד. בקיץ 1985 בעקבות בקשה של מו"פ דרום הוכנסו מספר מגדלים מגוש קטיף ב"סוד" גידול צמחי בית ומאז ועד היום אנחנו בתחום גידול צמחי בית. המשלוח האחרון שלנו להולנד מגוש קטיף היה שבוע לפני שעזבנו את המקום בקיץ 2005.

מאז שהגענו לשטחי המועצה נחל שורק – הקמת המשתלה בשלושה מעברים:

בחודש אוגוסט 2005, הגענו מגוש קטיף להתגורר בשטחי המועצה האזורית "נחל שורק". שלושה חודשים לאחר מכן חזרתי לעיסוקי כחקלאי בתפקידי הקודם - בעל משתלה לגידול ושיווק ליצוא של צמחי בית. זה לא היה מובן מאליו אולם זו היתה הבחירה הטבעית למען שמירה על השפיות האישית ושמירת הבריאות הנפשית המשפחתית.

במהלך 14.50 שנים היו לנו שלושה מעברים בשלש תחנות שונות.
 *במושב ערוגות התחלנו פרק חדש החל מסוף שנת 2005, ישבנו בחלקה קטנה בתוך משק של חבר ערוגות כשנה וחצי.
*לקיבוץ חפץ חיים הגענו בחורף 2007, שכרנו אדמה מקיבוץ חפץ חיים והתחלנו בבניית חממות. באביב 2007 התחלנו בשתילות במשק בקיבוץ חפץ חיים.
*בשנת 2014 , הבשורה הגדולה, קיבלנו את אדמתנו, עברנו לחלקה החדשה שלנו במושב גני טל ובנינו והשלמנו את הקמת ובניית "משתלות סנדר".

בכל שאלה ובקשה אל תהססו להתקשר: נייד 0545684085 או לאימייל moti@katif.net

לפני עשרים שנה השקנו את אתר האינטרנט של גוש קטיף "קטיף.נט"
אתמול עשרים שנה לאחר מכן מרכז קטיף  השיקו והעלו לאוויר סרטון המספר אודותינו.

היום במלאות 15 שנים לגרוש כתבתי את הדברים הבאים:

קיץ 1978 היום לפני ארבעים ושתיים שנים, אנחנו יושבים בבית בפתח תקווה ומתחילים בהחלת ההחלטה כי בעוד מספר חודשים אנחנו עומדים לעזוב את העיר לטובת מעבר למושב.
האמת שבמבט לאחור לא כל כך הבנו מה הולך לקרות אך הרצון העז לעזוב את חיי העיר הסואנת של אז לטובת השקט במושב גברו ואנחנו הודענו בחיוב למזכירות המושב שאנחנו שמחים להודיע שאנחנו נצטרף לגרעין היושב בכפר דרום לקראת 
המעבר למושב גני טל.

כפר דרום קיץ 1978, עשר משפחות, הגרעין הראשון של גני טל כבר יושבים ומתגוררים במבנים הקטנים של האחזות "כפר דרום" וחיים חיי קהילה של מושב. מי שתיה אין, מכולת אין, מקווה אין...מה יש שני טנדרים פיג'ו אחד ירוק ואחד אדום...האמת ששניהם
היו בצבע לבן אך הכיתוב גני טל כל גבי הטנדרים היה באדום ובירוק וכך נחרט שמם נירוק והאדום.

כפר דרום קיץ 1978, הימים ימי קיץ חמים וקבוצה של 17 גברים בעלי משפחות שנשארו שם הרחק בבתיהם יחד עם הילדים ניצבו כמו חיילים במטרה להתחיל בעבודה החקלאית בשדות של מושב נצר חזני שהיה הראשון להיתיישבות בגוש קטיף.
חודשים תמימים הגענו בימי ראשון בבקר וישנו בחדרים משותפים ועבדנו מהבוקר עד הליל ובימי חמישי בערב חזרנו, לבתים לאשה לילדים.

סתיו 1978, תשרי תשל"ט לאחר קבלת החלטת ממשלה מיוחדת המתירה לנו לעזוב את כפר דרום, עוזבים כל החבורה, עשרים ושבע משפחות ועוברים בערב ראש השנה וחלקם בצום גדליה ונכנסים לבתים חדשים שנבנו על דיונה ענקית של חול,
ללא עצים, כבישים, מדרכות, פרחים, ציפורים, כמו שכתוב ימין ושמאל רק חול וחול. נכנסנו לבתים שידענו שהם זמניים כי אנחנו היינו מיועדים לגור במושב "גני טל" עוד קצת דרומה כק"מ ממושב קטיף בגלל שטרם סיימו את עבודות יישור הקרקע 
של גני טל. 

צידי שבת בשבתו יצאנו מהגדרות הדרומיות של מושב קטיף ויצאנו למסע בתוך החולות לראות את קצב העבודות בהכנות לבניית מודב גני טל. התיכנון דובר שלקראת קיץ 1979 אנחנו נוכל לעלות לקרקע לבית החדש. בינתיים במושב קטיף התחלנו
ללמוד להיות חקלאיים עצמאים, בנינו חממות, שתנו שתילי פרחים, קטפנו ארזנו וכבר שלחנו ליצוא באמצעות חברת אגרקסקו את הפרחים לחנויות הפרחים בהולנד ובאירופה.

קיץ 1979 מושב קטיף, שתי משאיות נשכרו ע"י המושב ומתחילות בנגלות להעביר את המשפחות ממושב קטיף לבתים החדשים שנבנו במושב גני טל ושוב אותה תמונה כפי שחוינו אותה ממש לפני שנה...דיונה ענקית של חול,
ללא עצים, כבישים, מדרכות, פרחים, ציפורים, כמו שכתוב ימין ושמאל רק חול וחול. ההבדל שבגני טל ידענו שזו הנקודה עליה חלמנו וסוף סוף הגשמנו וכבר היה לנו ניסיון שאםשר לחיות במדבר צחיח ולהפוך אותו לפנינה פורחת ויפה.

קיץ 1979, הדיונה הגדולה ליד החממות של חזי ורותי כהן עמלים על ההכנות לטקס עליה לקרקע של מושב גני טל. אמפי טבעי המשקיף אל הים המרהיב בצבעי שקיעה וים ועל גבי במה מאולתרת כיבדו את הטקס השר יוסף בורג, השר המיתולוגי
של המפד"ל ואריק שרון שניצב על הבמה גאה ושמח על בניית ישוב חדש בגוש קטיף. אריק שרון ששמח בבניית הישובים לא חלם מה שיקרה ב"זכותו" בעוד 27 שנים.

קיץ 1978 - קיץ 2005. גני טל, גוש קטיף. עומדים בשער המושב, לפנימספר דקות הסתיימו התפילות והפרידה מהבית, מבית הכנסת, מהחברים, מהנופים, מהחממות מפינת הגן עדן הקטנה והענקית שנאלצנו בעל כורחינו לעזוב מאחור.

קיץ 2005, חפץ חיים מ.א. נחל שורק . הגענו אל הבלתי נודע, הגענו אל מועצה מחבקת, מועצה משתדלת לעזור ולסייע לנו בכל פרט. המומים, מבוהלים מהמצב החדש, המטופפנו בתוך חדרי המלון וישבנו וגם בכינו וגם צחקנו עד לשעות הקטנות של הלילה
בים השבילים של החדרים וניסינו להתחיל להבים שמה שהיה לא ישוב ואנחנו חייבים להתחיל הכול מחדש. ראש מועצה, אלי אסקוזידו דאג בעצמו והפעיל את כל המועצה להיטיב עימנו עד בלי די ועל כך חייבים אנחנו להשמיך ולומר תודה.

קיץ 2020, משוב גני טל, ב"ה למעלה מ 200 משפחות, מדשאות, גינות פורחות, בית כנסת מפואר, מועדון חברים, גני ילדים, מגרשי משחקים, כבישים, מדרכות ...מה רבו מעשיך ה'.

הכותב מוטי וחנה סנדר, חקלאים 42 שנים. עובדים היום בחממות עצי מורינגה ביערות מורינגה, מגדלים,, מייצרים מוצרי מורינגה לצריכה ביתית ומפיקים מוצרי קוסמטיקה טבעית, ירוקה הקוצרת כל יום מחדש שבחים. כל התוצרת כחול לבן מתוצרת הארץ
ללא ריסוסים וחומרי הדברה. המוצרים נמכרים תחת המיתוג מהיצרן לצרכן. https://www.moringaforests.com/

שתף